Šių metų pradžioje Europos paveldo dienų istorijų iniciatyva sugrįžo jau penktą kartą kviesdama pasidalyti istorijomis apie Europos kultūros paveldą. Projekto tikslas – „apibrėžti, įvertinti ir tobulinti Europos paveldo dienų bendruomenių visoje Europoje vykdomą su Europos paveldu susijusį darbą“ bei skatinti bendrumo jausmą su kultūros paveldu.
Reikalavimus atitinkančios 2023 m. Europos paveldo dienų istorijų paraiškos savo projektams ir į bendruomenę orientuotai veiklai nuo liepos iki gruodžio mėn. plėtoti galėjo gauti iki 10 ,000 Eur dotaciją. Šiais metais dotacijas gavo dešimt istorijų – toliau pateikiama jų apžvalga ir žvilgsnis į planus.
Ikiskaitmeninės eros laikraštis ir spaustuvė – Pressemuseet Fjeld-Ljoms Venner, Norvegija
„Fjeld-Ljom“ laikraštis buvo spausdinamas ir platinamas Reruse, Norvegijoje, nuo 1891 iki 1975 m. Vėliau „Spaudos muziejaus draugai“ išsaugojo spaustuvę ir jos įrangą, kuri tebeveikia iki šiol ir išleidžia naują numerį kiekvienais metais. Atvirų durų dienose bendradarbiaujant su menininkais ir mokyklomis akcentuojamos žodžio laisvės temos bei lyginamos tradicinės spausdintos ir šiuolaikinės internetinės žiniasklaidos bei komunikacijos formos.
Daugiausiai palaikomas vietos savanorių darbu, muziejus ieško specialistų, kurie galėtų naudotis ir prižiūrėti spaustuvės įrangą visoje Europoje. Tikslas – užtikrinti, kad šie įgūdžiai kaip gyvasis paveldas būtų išsaugoti ateities kartoms.
Paveldo angelai – Diadrasis, Graikija
Šis projektas – tai „istorija apie klimato kaitą, žmones ir kultūros paveldo apsaugą“ Kėjos saloje, Graikijoje, pateikiama per angelų klajonių temą.
Ieškant atsakymo į klausimą „kur aplinkosauga susitinka su kultūros paveldo apsauga?“, šio projekto tikslas – įtraukti visą bendruomenę ugdant jaunų žmonių pilietiškumą bei stiprinant bendradarbiavimą su vietos kultūros profesionalais apsaugoti istorinį paveldą, tokį kaip Nemėjos archeologinė vietovė, nuo klimato kaitos.
Tolesnis projekto plėtojimas siejamas su daugiau tyrimų, edukacinių programų ir visuomenės informavimu siekiant įgalinti juos rūpintis savo istorinio paveldo vietovėmis.
Geltonas ir mėlynas kelias – Vinicos miesto tarybos Miesto rinkodaros ir turizmo skyrius (Ukraina)
Nuo Vinicos iki Podolės Kameneco besitęsiantis Šv. Jokūbo kelias buvo pirmasis oficialiai pripažintas kultūrinis pėsčiųjų ir dviračių maršrutas Ukrainoje – jį pasirinkę keliautojai gali susipažinti su daugiau nei 700 metų istorija. 2021 m. atidaryto maršruto plėtojimas 2022 m. sustojo dėl prasidėjusios invazijos: kilo grėsme saugumui, investicijos sustojo, o netoliese esantys kultūros paminklai buvo smarkiai apgadinti.
Organizatoriai planuoja kaip galima greičiau kelią vėl atidaryti ir atkurti ryšius su vietos gyventojais, įskaitant bendruomenes, kurioms dėl karo teko persikelti. Maršrutai taip pat bus papildyti daugialypėje terpėje pateikiama gastronomijos tema, kurią įkvėpė 2023 m. Europos paveldo dienų tema „Gyvasis paveldas“.
Mnemosinė, Muziejus visiems – Museo del Mare, Italija
San Benedeto del Tronto pakrantės zonoje yra Jūrų muziejus – Museo del Mare – skirtas vietos gyventojų jūrinei kultūrai. 1950 m. vietos žvejų grupės įkurtas ir visuomeninių aukų išlaikomas muziejus siekia būti „bendruomenės muziejumi“. Dėmesys socialinio tvarumo svarbai dar labiau suintensyvėjo per COVID-19 pandemiją, kurios metu buvo kuriamos priklausymo bendruomenei jausmą skatinančios iniciatyvos, pavyzdžiui, kartų bendravimui skirta veikla ir ryšiai su vietos žuvininkystės rinka.
Istorijai suteiktas Mnemosinės – atminties deivės – vardas, o tolesniuose muziejaus planuose – žodinės istorijos projektas bei prieinamos ir įtraukiančios ekskursijos su gidu.
Pasakų ambasadoriai – Khnko Aper nacionalinė vaikų biblioteka, Armėnija
Vykdydamas paveldo apsaugą ir kultūrinį supratimą skatinančias Nacionalinės vaikų bibliotekos Khnko Aper iniciatyvas, projektas „Pasakų ambasadoriai“ kviečia įvairių kultūrų žmones apsilankyti ir papasakoti pasaką jų gimtąja kalba vaikų auditorijai. Projekto tikslas – suburti žmones ir atrasti skirtingas kultūras per pasakotojus iš Prancūzijos, Italijos, Ispanijos ir Vokietijos bei įtvirtinti dalyvių meilę paveldui ir bendruomeniškumo jausmą visam gyvenimui.
Šiuo metu projektas plečiasi už bibliotekos ribų į kitas sritis steigiant daugiau skaitymo kampelių bei iliustravimo dirbtuves.
Viešoji archeologija Senovės Ostijoje – Parco Archeologico di Ostia Antica, Italija
Tibro upės žiotyse įsikūręs Ostijos miestas kažkada buvo jūrų vartai į Senovės Romą, kuriose virė kultūrinis kalbų, religijų ir prekybos katilas. Tęsiant šią įvairovės istoriją, vietos Archeologinis parkas ėmė bendradarbiauti su Scuolemigranti asociacija, kuri padeda mokyti italų kaip antrosios kalbos. Tikslas – pagerinti paveldo prieinamumą migrantų iš Rumunijos, Etiopijos ir Irano bendruomenėms taip didinant supratimą apie tos vietovės archeologinį paveldą kaip priklausantį visiems.
Projekto metu numatoma toliau plėtoti tarpkultūrinį dialogą ir dalytis paveldu su vaikais ir šeimomis vykdant archeologines ir edukacines programas.
Akmenų atmintis – Kraštomanija, Lietuva
Ši istorija prasidėjo atradus istorinį akmenį – „suakmenėjusį medžiotoją“, kuris dešimtmečiams prarastas ir vėliau atrastas miškuose netoli Šventų kaimo. Šiame regione akmenys gali būti panaudojami kaip istorinis ir kultūrinis turtas – nuo statybinės medžiagos ir kelio ženklų iki informacijos pateikimo graviruojant ar specifinės paskirties, pavyzdžiui, sosto karūnavimo ceremonijoms. Kiti, tokie kaip šis, turi mitologines šaknis ir, pasak legendų, vadinami suakmenėjusių žmonių vardais.
Šio projekto tikslas – patyrinėti šiuos akmenis ir su jais susijusius prisiminimus giliau bei kurti šiuolaikines istorijas ir menines patirtis taip ieškant naujų būdų jiems suprasti ir sustiprinti jų ryšį su vietos bendruomene.
Rožių kalno paveldo atradimas – Oxford Preservation Trust, Anglija
Ši istorija sutelkia dėmesį į dažnai nepastebimą Rožių kalno vietovę Oksforde bei nemokamiems savarankiškiems pasivaikščiojimams po šios vietovės istorines vietas, kurių iniciatyva buvo pradėta per 2022 m. Europos paveldo dienas. Iš pradžių, bendradarbiaujant su vietos istoriku, buvo atskleista šios vietovės istorija, siekianti geležies amžių ir Senovės Romos laikus. Tuomet kelių bendruomenę įtraukiančių dirbtuvių metu buvo tyrinėjami XX–XXI a. pramoninės ir socialinės istorijos aspektai, daugiausiai dėmesio skiriant kasdieniam gyvenimui įtakos turinčioms erdvėms, tokioms kaip nuomojami žemės sklypai ir grafičiais išpieštos sienos.
Šiuo metu tikimasi išplėtoti projektą į kitas miesto gyvenimo sritis tyrinėjant įvairias istorijas ir pateikiant žemėlapius su visai šeimai skirtomis veiklomis – taip didinti tų vietovių matomumą ir ugdyti priklausymo bei gerovės jausmą.
Už Beck Road ribų – Open House festivalis, Anglija
55 namų su terasomis eilė Londono Beck Road – retas Viktorijos laikus menantis gatvės vaizdas, išgyvenęs tik čia nuo 1970-ųjų gyvenančių, dirbančių ir taip šią vietovę nuo sugriovimo apsaugojusių menininkų bendruomenės dėka. 2022 m. Europos paveldo dienų metu įvyko bendruomenės meno ir paveldo renginys, pavertęs šią gatvę galerija po atviru dangumi, kurioje buvo galima žiūrėti filmus, dalyvauti meno ir amatų dirbtuvėse bei apsilankyti menininkų studijose.
Šiais metais organizatoriai nekantrauja prisidėti prie „Gyvojo paveldo“ temos, pabrėždami architektūros ir kvartalų galimybes tapti įsitraukimo, mokymosi ir kūrybiškumo platforma bendradarbiaujant su vietos menininkais, kurie gali pasidalyti savo istorijomis, įgūdžiais ir darbo vieta.