Kas yra Europos paveldo dienos?

Europos paveldo dienos – tai kiekvieną rugsėjį vykstantys nemokami kultūros paveldo pažinimui skirti renginiai. Kasmet arti 200 organizatorių visoje Lietuvoje kviečia tyrinėti ir atrasti mūsų kasdienėje aplinkoje esantį kultūros paveldą. Pažintiniai pasivaikščiojimai, susitikimai su archeologais, tyrėjais, restauratoriais, architektais, menotyrininkais ir istorikais, edukaciniai užsiėmimai ir kūrybinės dirbtuvės,

Istorija

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Komisijai, visoje Europoje imtos rengti Europos paveldo dienos. 
Play Video

Šiandien Europos paveldo dienos vyksta 48 Europos kultūros konvenciją pasirašiusiose šalyse, jose dalyvauja daugiau nei 30 milijonų lankytojų kasmet ir tai yra didžiausias ir plačiausiai švenčiamas kultūros renginys, kuriame dalyvauja Europos žmonės. 

Play Video

Kiekvieną rugsėjį durys atveriamos dešimtyse tūkstančių kultūros paveldo objektų ir vietų, vyksta pažintiniai pasivaikščiojimai, edukacijos, kūrybinės dirbtuvės, parodos, seminarai ir konferencijos, koncertai ir daugybė kitų nemokamų renginių, kviečiančių Europos piliečius pažinti savo kultūros paveldą, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama ir padrąsinti juos aktyviau įsitraukti į jų apsaugą ir perdavimą ateities kartoms. 

Kasmet Europos paveldo dienos skiriamos vis kitai temai ar kultūros paveldo objektų grupei aktualizuoti, pavyzdžiui, „Paveldas ir bendruomenės“, „Įtraukiantis paveldas“, Tvarus paveldas“ ir kitos.  

Lietuva prie Europos paveldo dienų programos prisijungė 1994 m. Per tris dešimtmečius Europos paveldo dienos išaugo į didžiausią kultūros paveldo pažinimui skirtą renginį Lietuvoje, kuriame per vieną savaitę apsilanko apie 15 000 įvairaus amžiaus žmonių. Siekdami aktualizuoti ir populiarinti vietos ir regiono kultūros paveldo objektų žinomumą prie Europos paveldo dienų Lietuvoje organizavimo prisijungia vietos bendruomenės, kultūros paveldo objektų savininkai ir valdytojai, muziejai, kultūros centrai, įvairios nevyriausybinės organizacijos, formalaus ir neformalaus švietimo įstaigos, miestų ir rajonų savivaldybės ir kt.

Europos paveldo
dienų metų
ciklas:

Sprendžiama ar norima organizuoti EPD renginį, planuojamas biudžetas.

Identifikuojami kultūros paveldo objektai, kuriuos norima pristatyti, renkama informacija apie juos plėtojama renginio idėja, ieškoma savanorių ir partnerių, atributikos poreikių nustatymas ir kt.

Pildoma ir registruojama renginio forma.

Renginio akimirkų ir dalyvių įspūdžių fiksavimas ir kt.

Pildomos renginio (-ių) vertinimo anketos.

Norite prisidėti prie Europos paveldo dienų organizavimo? O gal turite klausimų dėl lankymosi Europos paveldo dienų renginiuose? Susisiekite su mūsų komanda!

Mūsų komanda