Medkopio pabaigos šventė Musteikoje

Bitininkystė Lietuvoje visais laikais buvo svarbus verslas. Per keletą šimtmečių bitininkavimas ne tik kito, bet ir paliko aiškius pėdsakus mūsų mitologijoje, tautosakoje, papročiuose.
Įrengiant drevinės bitininkystės bityną Musteikos kaime buvo remiamasi senąją bitininkystės tradicija, gyvavusia Lietuvos didžiosios kunigaikštystės bei Abiejų Tautų Respublikos teritorijoje, siekiančia valstybės ištakas. Drevinė bitininkystė ilgiausiai išsilaikė miškingame Pietryčių Lietuvos regione, šilinių dzūkų krašte, Varėnos rajone.
XX–XXI a. sandūroje nykstanti bitininkavimo tradicija buvo perimta iš krašto drevininkų, atkurtas verslo ciklas nuo drevės įrengimo iki medaus kopinėjimo tradiciniais įrankiais ir produktų panaudojimo bei realizavimo. Išsiplėtė ir bityne vykdoma veikla: ekskursijos, paskaitos, edukacijos, stovyklų ir renginių organizavimas, drevinės bitininkystės pristatymas įvairiuose renginiuose, šventėse ir festivaliuose.
Norint šį verslą išsaugoti ir užtikrinti jo gyvavimą, 2019 m. gruodžio 13 d. Drevinė bitininkystė Varėnos krašte įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Teikėjas ir saugotojas – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija.

Vienas pagrindinių renginių, skirtų drevinės bitininkystės pristatymui, tai jau tradicine tapusi kasmetinė Medkopio pabaigos šventė.
Šventė skirta visiems besidomintiems bitininkyste, norintiems atrasti kažką naujo, nepažinto. Medkopio šventės metu kiekvienas turi galimybę būti ne stebėtoju, o dalyviu: prisiliesti prie kasdienių drevininko darbų, ruošti vašką, išsilieti žvakę, kalti kelminį avilį, vyti geinį, ragauti medaus korį iš drevės …
Išbandžius įvairius drevininko darbus laukia pasivaikščiojimas po senąją Musteiką su skiedriniais stogais, skeltomis tvoromis ir kaimo istoriją saugančiais kryžiais.

Renginio data:

2023-09-16 10:17

Renginio vieta:

Musteika, Varėna District Municipality, Lithuania

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Drevinė bitininkystė, Musteikos etnoarchitektūrinis kaimas

Informacija dėl registracijos:

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

[email protected], tel.nr. +370 684 64960

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija

Nuoroda į renginio svetainę, Facebook įvykį ar kita:

https://www.facebook.com/Dzukijos.Nacionalinis.Parkas; https://europospaveldodienos.lt/paskyra/

Kiti renginiai