Markučių dvaro šv. Varvaros koplyčios restauravimo darbų pristatymas

1903 metais Grigorijus ir Varvara Puškinai Markučių ąžuolų apsuptyje padėjo kertinį akmenį Šv. Varvaros koplyčios pamatuose. Nedidelė, grakšti koplyčia su vitražų mozaikų juostelėmis languose ir meduolių spalvos sienomis tapo paskutiniu džiaugsmu dvaro savininko gyvenime.
Markučių dvaro sodybos savininkai su meile papuošė ir koplyčios interjerą: medinis ikonostasas su paauksuotais kryžiais įrėmino Vilniaus Šv. Marijos Magdalietės moterų vienuolyno vienuolių tapytas ikonas. Bažnyčios apsidėje stovėjo altoriaus ikona „Viešpaties prisikėlimas“.

1956 m. miesto valdžios nurodymu koplyčia buvo nuniokota, nurašytos ikonos ir bažnytiniai reikmenys. Stebuklingai muziejuje buvo paslėptos ir išsaugotos septynios iš devynių nežinomo meistro sukurtų fasado ikonų. Su skylėmis nuo kulkų, lenktais kraštais, bet išsaugotos.’

Nuo 2014 m. žingsnis po žingsnio yra vykdomi restauracijos darbai, kuriuos finansuoja Lietuvos kultūros ministerija ir Vilniaus savivaldybė. Architekto, projekto autoriaus Aurimo Širvio ir jo kolegų dėka sutvirtinta baliustrada, sienos, skliautai ir kupolas, atkurta koplyčios sienų spalva. UAB „Opus Optimum“ vadovas, restauratorius Aidonas Valkiūnas su kolegomis sugebėjo išgelbėti ir išsaugoti unikalias, aliejiniais dažais ant cinko lakšto nupieštas ikonas. Kartais eksponuojamos parodose, ikonos yra saugomos Markučių dvaro muziejuje, o koplyčios fasadą papuošė jų kopijos. Į savo vietas koplyčioje jau pasiruošę grįžti vitražai atgijo vitražų restauratoriaus Daugio Juozo Bumbulio dėka. Šiuo metu yra vykdomas sekantis restauravimo darbų etapas, kurio metu numatyta ikonostaso ir medinių dalių tvarkyba.

Nuo restauracijos darbų pradžios uždara Markučių dvaro šv. Varvaros koplyčia savo duris lankytojams laikinai atvers rugsėjo 9 d.

Europos paveldo dienų proga švęsdami paveldo kūrėjus, saugotojus ir puoselėtojus, Markučių dvaro muziejaus gidai nuo 13 val. lauks visų norinčių pasinaudoti šia unikalią galimybe pamatyti koplyčią iš vidaus, sužinoti daugiau apie architektus ir menininkus, prisidėjusius prie jos statybų, apie jau atliktus ir planuojamus koplyčios restauravimo darbus bei gauti atsakymus į visus kitus klausimus.

Daugiau informacijos: [email protected]

Renginio data:

2023-09-09 13:00

Renginio vieta:

Subačiaus g. 124, Vilnius, Vilnius City Municipality, Lithuania

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Markučių dvaro šv. Varvaros koplyčia

Informacija dėl registracijos:

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

+37060513085, [email protected],

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Markučių dvaro muziejus

Nuoroda į renginio svetainę, Facebook įvykį ar kita:

https://www.markuciudvaras.lt/

Kiti renginiai