„Kultūrinis Hanzos kelias Nemunu: ryšiai ir įtakos“, vyksiantis rugsėjo 7–9 d. Panemunės pilyje – tai renginys, skirtas analizuoti ir pažinti vieną iš įdomesnių ir dar per mažai Lietuvoje aptariamų tarptautinių kultūros paveldo objektų, Europos Tarybos Kultūros kelių – Hanzos sąjungos pirklių kelią. Anksčiau turėjęs ekonominę reikšmę, šiandien jis yra virtęs kultūriniu keliu, vienijančiu daugiau kaip 160 Europos miestų. Nors nė vienas Lietuvos miestas nepriklausė šiai tarptautinei sąjungai, tačiau Kaune buvusi Hanzos pirklių kontora (XV a. vid.– XVI a. vid.) suteikė galimybę Nemunui tapti didžiausia mūsų žemėse prekybos arterija, kuria nuolatos keliavo pirkliai iš įvairiausių pasaulio kraštų.
Nemuno paupyje įsikūrusi Panemunės pilis, nors pastatyta po Kauno kontoros uždarymo (pastaroji užsidarė XVI a. vid., kai tuo tarpu pilis buvo pradėta statyti 1604 m.), pateko į toliau tebevykusios prekybos Nemunu įtakos sferą. Pro Panemunę plaukiantys pirklių laivai teikė regionui ne tik ekonominę, bet ir kultūrinę naudą – be materialių gėrybių, laivais buvo plukdomos žinios ir patirtis. Panemunės pilis nebuvo tik šių įvykių Nemune pasyvi liudininkė, bet atvirkščiai – aktyvi dalyvė: kartu su kaimyninėmis Raudonės ir Raudondvario pilimis vykdė miško produkcijos prekybą, o pačią Panemunės pilį savininko Vengrijos vokiečio Peterio Melcer-Eperješo kvietimu, manoma, statė olandų architektas Peteris Nonhartas. Taigi, pirklių kelias Nemunu bei į jo įtaką patenkanti Panemunės pilis – tai du kultūros paveldo objektai, kurie bus aktualizuojami šio renginio metu.
𝐑𝐄𝐍𝐆𝐈𝐍𝐈𝐎 𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌𝐀
𝑅𝑢𝑔𝑠𝑒̇𝑗𝑜 7 𝑑. (𝑠̌𝑒𝑠̌𝑡𝑎𝑑𝑖𝑒𝑛𝑖𝑠). 𝐸𝑑𝑢𝑘𝑎𝑐𝑖𝑗𝑢̨ 𝑖𝑟 𝑧̌𝑖𝑛𝑖𝑢̨ 𝑑𝑖𝑒𝑛𝑎.
12:00 – 13:00 Renginio temos pristatymas. Pranešimas „“Lietuva Hanzos akiratyje: vandens kelio Nemunu istorija“, lektorė dr. Laima Bucevičiūtė
13:00 – 14:00 Paskaita – ekskursija „Hanzos tinklo šalių įtaka Panemunės pilies ir kitų dvarų architektūrai XVI-XVII a.“ su architektūros istoriku dr. Mariumi Daraškevičiumi
14:15 – 15:30 Edukacija „Prekybos žaidimas“ (veda edukatorė Vilhelmina Raubaitė – Mikelionienė)
15:30 – 16:30 Edukacinė viduramžių šokių pamoka (veda edukatorė Eglė Kukytė)
𝑅𝑢𝑔𝑠𝑒̇𝑗𝑜 8 𝑑. (𝑠𝑒𝑘𝑚𝑎𝑑𝑖𝑒𝑛𝑖𝑠). 𝐴𝑚𝑎𝑡𝑢̨ 𝑑𝑖𝑒𝑛𝑎
10:00 – 17:00 Senųjų amatų demonstravimas pilies parke (pristato klubai „Dvaro meistrai“, „Viduramžių pasiuntiniai“ ir vytinių juostų meistrė Vilija Ratautienė)
10:00 – 17:00 Bendruomenių mugė pilies kieme
11:00 – 12:00 Viduramžiškos rungtys žiūrovams (organizuoja klubas „Viduramžių pasiuntiniai“)
12:00 – 13:00 Hanzos pirklių virtuvė. Istorinio patiekalo pristatymas–degustacija
13:00 – 14:00 Viduramžių karybos programa (pristato klubas „Viduramžių pasiuntiniai“)
14:00 – 15:00 Vėlyvųjų viduramžių (XIV-XV a.) aprangos pristatymas (veda Eglė Kukytė)
15:00 – 16:00 Viduramžiškos rungtys žiūrovams (organizuoja klubas „Viduramžių pasiuntiniai“)
𝑅𝑢𝑔𝑠𝑒̇𝑗𝑜 13 𝑑. (𝑝𝑒𝑛𝑘𝑡𝑎𝑑𝑖𝑒𝑛𝑖𝑠). 𝑀𝑢𝑧𝑖𝑘𝑜𝑠 𝑑𝑖𝑒𝑛𝑎
18:00 –19:30 Senosios muzikos koncertas „Sonates de Bach – père et fils. Sonatos viola da gamba ir fortepijonui“. Atlieka senosios muzikos ansamblis „Hortus Muzicalis“ (Prancūzija)
𝑅𝑢𝑔𝑠𝑒̇𝑗𝑜 15 𝑑. (𝑠𝑒𝑘𝑚𝑎𝑑𝑖𝑒𝑛𝑖𝑠). 𝑀𝑢𝑧𝑖𝑘𝑜𝑠 𝑑𝑖𝑒𝑛𝑎
15:00 – 16:30 Dainuojamosios poezijos koncertas „BARDAI SUGRĮŽTA“. Dalyvauja Jurbarko bardų klubo svečiai: Olegas Ditkovskis (Vilnius), Virgis Šidlauskas (Kaunas) ir kiti atlikėjai iš Utenos, Pakruojo, Samylų, Raseinių, Šakių.
DĖMESIO! Į visus rugsėjo 7 ir 8 d. užsiėmimus yra BŪTINA išankstinė registracija! Registruotis galite el. paštu [email protected], nurodę savo vardą, pavardę bei skaičių, kiek asmenų registruojate.
Renginio organizatoriai pasilieka teisę esant nenumatytiems atvejams koreguoti renginio programą.
Renginio organizatorius: Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilis
Renginį dalinai finansuoja: Kultūros paveldo departamentas prie LR Kultūros ministerijos
Renginio partneriai: Jurbarko krašto laikraštis „Šviesa“, Jurbarko miesto ir rajono laikraštis „Mūsų Laikas”
Europos paveldo dienų nacionalinis koordinatorius
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Susisiekime el.p. [email protected]