Kryžiai ir kryždirbiai šilinių dzūkų kaimuose

Kryžių statymo ir jų puošimo tradicija Lietuvoje gana sena. Istorikai pirmąsias žinias apie tai randa XVI a. šaltiniuose. Kiekvienas kaimas turėjo savo bendruomenės kryžių, pastatytą gražiausioje, matomiausioje vietoje.
Kryžių statydavo kaimo prieigose, kad apsaugotų nuo ligų, bėdų ir kitų nelaimių. Toks kryžius žymėdavo ribą, pasitikdavo ir išlydėdavo svečius. Kaimo centre stovintis kryžius buvo sueigų, švenčių vieta.
Šilinių dzūkų kaimai su jiems būdinga architektūra, pastatų puošyba bei istoriją liudijančiais ir pasakojančiais kryžiais yra geriausi senųjų meistrų meistriškumo liudininkai.
Meistrystės paslaptys, žinios, įgūdžiai vienų perimami iš kartos į kartą, kitų naujai atrandami yra kultūros paveldo išsaugojimo garantas.
Kultūros paveldo objektus prakalbinantys tyrėjai, architektai, restauratoriai ir meistrai – tie, kurie išryškina, padeda perskaityti, perprasti, pažinti, atrasti kultūros paveldo vertybes.
Pažintinė kelionė per šilinių dzūkų kaimus bei susitikimas su kryždirbystės tradiciją puoselėjančiu meistru Zervynose – galimybė naujai pažvelgti į mus supančią aplinką ir atrasti joje daug naujo bei įdomaus.

Renginio data:

2023-09-15 10:14

Renginio vieta:

Marcinkonys – Kašėtos – Puvočiai – Mančiagirė – Zervynos, Varėnos r. sav.

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Zervynų etnografinis kaimas, Marcinkonių kryžius ir kt.

Informacija dėl registracijos:

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

+37061518517, el.p. [email protected]

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Varėnos rajono savivaldybė ir Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija

Nuoroda į renginio svetainę, Facebook įvykį ar kita:

Kiti renginiai