Edukacinė ekskursija „Kuršiškojo Kretingos lopšio paslaptys”

Ekskursijos vadovas – kraštotyrininkas, kuršių rekonstruktorius, žurnalistas Denisas Nikitenka .
Ar bajoraitę Ingą, važiuojant akmenuotu keliu, kratė, o tėvas klausė „A kret, Inga?”, ir nuo to kilo miesto Kretinga pavadinimas? Tikrai ne! Kilmė – daug įdomesnė ir didingesnė, tik retas kretingiškis apie tai žino.
1253 m. balandžio 4 d. Livonijos ordino ir Kuršo vyskupo pasirašytame dokumente paminėtos kuršių pilys ir gyvenvietės: Palanga, Gargždai, Skuodas, Mosėdis, Dreverna ir daugelis kitų. Išskyrus Kretingą. Kodėl? Kretingos pilies valdovai Klaipėdos (Memelburgo) pilyje pasirašė atskirą dokumentą. Tai rodo, jog kretingiškiai buvo išskirtiniai.
Viduramžių metraščiai atskleidžia ir dar daugiau detalių, kurios pakelia Kretingos kuršius į aukščiausią lygį: būtent jie po 1260 m. laimėto Durbės mūšio buvo sukilimo prieš Livonijos ordiną stuburu. Kretingos pilis buvo pasirinkta pagrindiniu forpostu, iš kurio nuolat buvo atakuotas Memelburgas.
Kuršių žemes pavergti užsimojusiems Ordino kariams neliko nieko kito, kaip pulti Kretingos pilį, ir tai įvyko 1263 m. Pirmąją ataką kretingos kuršiai ne tik sėkmingai atrėmė, bet ir laimėjo mūšį. Dar daugiau: ant iki šiol stūksančio alkakalnio buvo paaukotas dievams (sudegintas) pats Memelburgo pilies komtūras. Į nelaisvę paimtas kilmingas riteris išmainytas į saviškius.
Antroji Ordino ataka prieš Kretingą jau buvo organizuota visu pajėgumu dalyvaujant pačiam Livonijos ordino magistrui. Deja, šio antpuolio kretingiškiai jau nebesugebėjo atremti: pilis buvo sudeginta, žmonės išžudyti, išblaškyti. Pilies niekada nebebuvo atstatyta, nutrūko ir vietinių saitai su gimtąja gyvenviete.
Šie mažai, kam žinomi istoriniai ir dokumentais paremti įvykiai – unikalus šaltinis. Nė viena kuršių pilis XIII a. nenusipelnė tokio dėmesio, metraštininkų plunksnos, kaip Kretingos. Yra, kuo didžiuotis. Yra, ką pasakoti ir ką parodyti.
Ekskursijos metu bus atskleistos ne tik šios intriguojančios detalės, paviešinti XIII a. mūšio prie Kretingos pilies (Andulių piliakalnio) dokumentai (XIII a. rašytų Eiliuotųjų Livonijos kronikų fragmentai), bet ir plačiau susipažinta su didžiuliu ir turtingu Ėgliškių-Andulių archeologiniu kompleksu. Aplankysime antikos laikus menantį pilkapyną ir išvysime unikalų objektą: atidengtą VI a. pr. Kr. pilkapio dugną su mistiniais akmenų vainikais. Sužinosite ir apie archeologus pribloškusį radinį, nukeliantį mus net į Viduržemio jūros regioną.
Visos edukacinės programos metu bus demonstruojamos kuršių rekonstrukcijos (ginklų, papuošalų, amulet kopijos), vikingų laikų artefaktai, o pats ekskursijos vadovas bus apsirengęs, kaip Kretingos pilies kuršis. Tai – 10 metų trukusio darbo vaisiai: atkurtos beveik visos X-XI a. Ėgliškių kapinyne palaidoto turtingo kuršių kario įkapės.
Po šio į vikingų, XIII a. Ordino laikus nukeliančio nuotykio dar labiau didžiuositės savo šaknimis, tuo, jog esate kretingiškiai. Pažinti savo krašto priešistorę – kiekvieno patrioto garbės reikalas.
Iki susimatant prie Andulių piliakalnio!

* Renginio metu bus fotografuojama.

Renginio data:

2023-09-17 13:00

Renginio vieta:

Andulių piliakalnis, Kretingos rajono savivaldybė, Lietuva

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Ėgliškių, Andulių piliakalnis su priešpiliu (u. k. KVR 23791)

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

Kretingos rajono savivaldybės administracijos paminklotvarkininkė Meda Skersienė, tel. +370 66378940, el. p. [email protected]

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Kretingos rajono savivaldybės administracija

Nuoroda į renginio svetainę, Facebook įvykį ar kita:

Kiti renginiai