Atvirų durų diena Dubingių smuklėje

Europos paveldo dienų proga kviečiame apsilankyti seniausiame Dubingių pastate, smuklėje, kuri saugoma kaip būdingas XIX amžiaus pirmosios pusės smuklių tipas, laikoma architektūros paminklu. Jame yra įsikūręs ir Asvejos regioninio parko lankytojų centras, veikia paroda „Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas“.
Šių metų Europos paveldo dienų tema „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Ta proga galėsime susipažinti su viena archaiškiausių tradicijų – šiaudinių sodų rišimu. Sodų kūrėja Marytė Martinkėnienė supažindins ir pamokys kaip juos sukurti.
Šiaudiniai sodai savo sandara ir simbolika, mokslininkų teigimu, yra ikikrikščioniški kūriniai, o pati sodų rišimo tradicija per amžius negalėjo niekaip kitaip išlikti, tik vieno žmogaus perduodama kitam.
Sodo pynimui naudojami javų šiaudeliai yra veriami ant siūlo sudarant trikampius ir kvadratus. Šios geometrinės formos pasirinktos neatsitinktinai. Senosiose kultūrose trikampiai simbolizuodavo dvasią, o kvadratai – materiją. Jų abiejų dermė ir sudaro sodą. Pats sodas yra tobulos visatos modelis, kuriame rombą sudarančios dvi piramidės, sudėtos viena prie kitos pagrindais – vienos viršus nukreiptas į dausas, kitos – į požemį, simbolizuoja žmogaus gyvenimą tarp dangaus ir žemės, tarp pradžios ir pabaigos. Sodo piramidžių ašyje sutelpa visas žmogaus gyvenimas su džiaugsmais ir vargais, norais, siekiais, svajonėmis ir rūpesčiais.
Visus sodų kūrėjus ir lankytojus kviesime ragauti šviežiai keptos duonos, kurią kartu minkysime ir kepsime, dainuodami ir grodami kanklėmis.
Visą dieną veiks ir kino teatras, kuriame bus rodomi filmai, ištraukos, laidos apie Lietuvos ir Asvejos krašto gamtą, kultūrą, Dubingių istoriją.
Įėjimas nemokamas

Renginio data:

2023-09-16 12:00

Renginio vieta:

Asvejos regioninio parko lankytojų centras, Ravilų g, Dubingiai

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Dubingių smuklės pastatas. Unikalus objekto kodas 1513

Informacija dėl registracijos:

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

Mob. (8 626) 53014 [email protected]

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Asvejos regioninis parkas

Nuoroda į renginio svetainę, Facebook įvykį ar kita:

www.facebook.com/events/717626503529468

Kiti renginiai